4 kwietnia gościł w naszej szkole pan Philippe Christol, genealog zajmujący się badaniem losów Polaków osiedlonych we Francji. Celem jego wizyty był wykład na temat historii emigracji Polaków na południe od Loary.
Mówiąc o emigracji polskiej we Francji myślimy przede wszystkim o górnikach na północy kraju, tymczasem nasi rodacy przybywali też licznie na południe kraju, poniżej linii wyznaczonej przez rzekę Loarę. Licealiści naszej szkoły podczas bogato ilustrowanego wykładu poznali okoliczności, w jakich kolejne fale emigrantów przybywały do Francji oraz losy polskich studentów medycyny na uniwersytecie w Montpellier, którzy po zakończeniu studiów prowadzili liczne gabinety lekarskie w  departamentach na południa kraju. Usłyszeli również o Polakach zaciągających się do francuskiego wojska w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej, tworzących oddziały „Bajończyków”, armię generała Hallera oraz polską dywizję w bretońskim Quëtquidan. Młodzież miała też okazję odkryć pasjonującą historię swoich polskich rówieśników, którzy podczas II wojny światowej kontynuowali naukę w liceum polskim w Villlars-de-Lans oraz rodziny Branickich osiedlonej na zamku w Montrésor będącym do dziś muzeum i aktywnym ośrodkiem polskości. Wykład w CSI był prezentacją wybranych zagadnień z książki Les Polonais au sud de la Loire wydanej nakładem wydawnictwa Archives et Culture. Więcej informacji o książce znajdą Państwo tutaj

Kategorie: Aktualności