Na zaproszenie naszego stowarzyszenia w marcu gościła w CSI Iwona Chmielewska, ilustratorka i autorka wydawanych w bardzo wielu krajach książek obrazowych oraz laureatka prestiżowych nagród, m. in. Złotego Jabłka na Biennale Ilustracji w Bratysławie oraz ilustratorskiego Oskara, Bologna Ragazzi Award na targach książki w Bolonii. Z naszymi uczniami spotkała się na trzech spotkaniach.


Jako pierwsi spotkali się z autorką uczniowie klas V, VI i VII naszej sekcji, a tematem spotkania była książka Pamiętnik Blumki. To wspaniałe, kiedy o książce opowiada sama autorka, a kiedy jest autorką zarówno tekstu, jak i ilustracji, to opowieść staje się fascynująca: uczniowie dowiedzieli się o tym, dlaczego i jak książka powstawała, co było inspiracją, jakie, niekoniecznie ukryte symbole można znaleźć na ilustracjach, które z postaci i wydarzeń są prawdziwe, a które wymyślone. Sami uczniowie, którzy Pamiętnik Blumki poznali już wcześniej na lekcjach, zadawali wiele pytań i na wszystkie otrzymali odpowiedzi.Fakt, że książki Iwony Chmielewskiej znane są w wielu krajach, a nasza szkoła jest międzynarodowa, był doskonałą okazją, aby kolejne spotkanie, a dokładniej rzecz ujmując warsztaty plastyczne, zgromadziło uczniów z innych sekcji. Uczniowie polscy z klas III i IV oraz ich rówieśnicy z sekcji chińskiej, japońskiej, niemieckiej i portugalskiej zachęceni przez autorkę narysowali własne wersje ilustracji inspirowanych książką Oczy. Rysunki były przepiękne, a każdy inny – w warsztatach uczestniczyło ponad 50 uczniów! Również nauczyciele włączyli się do zabawy i stworzyli ciekawe ilustracje.

W ostatnim z trzech spotkań uczestniczyli uczniowie klasy I i II sekcji polskiej. Tym razem to uczniowie wraz z panią Anitą Borghese przygotowali wcześniej kieszonki-zagadki, jak w książce W kieszonce, którą dzieci już poznały. Dzieci po kolei pokazywały kieszonki, a zgadywać musiała sama autorka! Na szczęście pomagali jej dzielnie inni uczniowie.

Bardzo cieszymy się z tej wizyty: nasi uczniowie mieli okazję spotkać się z autorką przepięknych i bardzo mądrych książek, a koledzy i koleżanki z innych sekcji poznać polską literaturę dostępną również w ich językach!

Książki Iwony Chmielewskiej są dostępne w bibliotece naszej sekcji, zachęcamy do lektury uczniów i rodziców!

Kategorie: Aktualności